Vzdělávání vs. rozvoj – víte, co zvolit?

Od moderního týmu očekáváme osvícené nápady, které nás posunou dál. Vaši kolegové ale bohužel vždy nejsou jako kouzelný oslík, ze kterého by se sypaly dukáty. Nejprve musíte mít jistotu, že zaměstnanci mají dostatečné odborné dovednosti, motivaci a schopnost spolupracovat, abyste mohli říct „oslíku otřes se“. Ze zanedbaného oslíka bohužel nic moc užitečného nevypadne.

A jakým školícím programem našeho oslíka podpořit? Při rozhodování se neukvapujte a pokud se s některými členy týmu ještě neznáte dost dobře, seznamte se s jejich nedostatky důkladně. I dlouholetý kolega vás může překvapit neschopností, nebo neznalostí, kterou doposud úspěšně tajil. Může to být mravenčí práce, ve které potrénujete empatii i limity svých měkkých dovedností, ve výsledku ale získáte jistotu, že nestřílíte naslepo.

Záleží na tom, jaká máte očekávání. Spousta zaměstnavatelů považuje vzdělávání odbornými znalostmi za dostatečnou kvalifikaci. Jistě, může to stačit. Ne u každého to ale zajistí pravý profesní rozlet. Pokud chcete tým opravdu pošťouchnout k novým nápadům a lepší komunikaci, budou se vám hodit i rozvojové semináře.

Když chcete víc než armádu „všeználků“

Všech cílů nelze dosáhnout jen znalostí tvrdých dovedností. Od progresivních týmů se očekává inovace, iniciativa, zdravá asertivita, dobrá firemní kultura a další aspekty, které se promítnou do kvality produktu či služby. Pojďme se ale přesunout z utopie do reality. Takto fungující tým není samozřejmostí a existuje příliš mnoho důvodů, proč tomu tak většinou není.

Manažeři chtějí samostatné a motivované lidi, nebaví je pořád rozhodovat, řešit za svůj tým konflikty nebo lidem domlouvat. Řadoví pracovníci už nechtějí být tím, kdo za ostatní všechno odskáče. Rádi by si pomáhali a spolupracovali, ale to by museli chtít všichni. Roste motivace udělat krok k lepší firmě a tím se dostáváme do bodu, kde se občas chybuje. Pokud je firma porouchaná na úrovni pracovních vztahů, je pak plýtváním vzdělávat v oblasti tvrdých dovedností.

Ponaučení pro HR?

Rozvojové semináře nejsou jen terapie pro někoho, kdo si prochází krizí. Mají mnohem širší záběr. Vymezte si dostatečný prostor na to, abyste poznali nedostatky svého týmu, a to i když si myslíte, že své kolegy znáte velmi dobře. Nestačí se znát jen v osobní nebo pracovní rovině, ideální je kombinace obou pohledů.

A co je nejdůležitější – směřujte své výdaje pro rozvoj/vzdělávání na aktuálně nejslabší místo v dovednostech vašich kolegů a ušetříte jak zbytečné náklady, tak své nervy 🙂 Podrobněji se tímto tématem budeme zabývat na nadcházejícím HR Chattingu, který se v návaznosti na tento článek pokusí zodpovědět tři otázky, které by vás mohly zajímat:

Proč lidé nepoužívají dovednosti, které jste jim v rámci rozvoje umožnili natrénovat?

Šetříme na vzdělávání, ale jak mám vedení argumentovat potřebu rozvoje na úrovni postojů lidí?

Podle čeho poznám, že nabízené řešení vzdělávání lidí nebo rozvoje firmy konečně přinese očekávaný výsledek?

Všechny tři otázky si zodpovíme 13. 9. 2022 na online webináři, kterého se můžete zúčastnit ZDARMA.

Tým VOX | 29. 8. 2022

Spolupracujeme

International Education Society Wolters Kluwer PKF APOGEO