KOMENTÁŘ: Jak nás utváří naše prostředí


Jaký máme vliv na své okolí a jaký má vliv naše okolí na nás? Velký… A o tom je dnešní komentář Jarmily Skopalové, která mezi řádky přibližuje realitu našeho přizpůsobování i realitu přeměny prostředí kolem nás. Čtěte a spojte si situace s našimi vztahy doma i na pracovišti. Komunikace je totiž jen jedna, ať jsme kdekoliv.

Kterak poustevník ovlivní celou zemi

Když se někdo rozhodne sejít z očí světu, stane se rázem jeho středobodem. Zvlášť v dnešním světě sociálních sítí a bulváru.  Dejme tomu, že si najde jeskyni a tam začne žít. První, s čím se asi začne potýkat, je hajný a povolení k rozdělávání ohně a kempování. Pak se to rozkřikne.

V hospodě se začne přetřásat, že by bylo fajn utéct na chvíli od ženských a zašít se v lese. V kadeřnictví se začne přetřásat, kdo to je a zda ho nevyhnala do lesů zklamaná láska. Pak se to dozví novinář, který nemá v létě o čem psát, a je to. Poustevník má po klidu. A vesnice má o cestovní ruch postaráno.

Není možné vydělit se ani na pustém ostrově. I tam začneme ovlivňovat své okolí – kácet stromy na stavbu chýše, lovit ryby na obživu, dělat randál a zakládat oheň a tím upoutávat pozornost zvířat na něco, co ještě neviděly.

V interakci s okolím se začneme přizpůsobovat

Jeskyni stejně jako pustému ostrovu nebo velké nadnárodní firmě se začneme přizpůsobovat tak, aby nám to vyhovovalo, a taky abychom přežili. Okolí nám nějakým způsobem naznačí, kam se můžeme postavit, a je na nás, zda to místo přijmeme. Často ho přijmeme podvědomě už hluboko v dětství a v dospělosti se pak divíme, kam jsme se to dostali a proč nás lidé vidí jinak, než vidíme my sami sebe.

Ve škole dostaneme punc rebela. Zjistíme, že to má své výhody – třeba u holek. Rebelství s námi jde dál. Začneme zjišťovat, že na nás letí jen určitý typ holek, takových, které mají rády rebely. A ta, co se nám tolik líbí, se nás bojí. A je to tady – rebelství máme pod kůží, ale už se nám nějak nehodí do života. Přestane nás bavit. Co teď?

Když chceme, aby nás lidé viděli jinak, musíme jinak působit

Moje rada v tomto konkrétním případě by byla nejdřív zjistit, jaký typ má ráda ta, kterou chci pro sebe, a pak si říct, jestli je to to, co by mi vyhovovalo. Protože upřímně řečeno – přizpůsobit se totálně svému protějšku vede do manželské poradny během pár let.

Ale dobře – chceme ji, stejně nás už naše rebelství nebaví, tak co změnit? Věřte mi, že komunikaci.

Rebel jde svým projevem vždy proti někomu, něčemu. Takže chce-li být princem na bílém koni, jeho projev bude muset být jiný než rebelský. Oblečení, účes, doplňky – to vše k tomu taky patří. Ale když proměníte zevnějšek a ne způsob, jakým k lidem přistupujete, jen je zmatete. Vaše signály nebudou v jednotě. Můžete být směšní.

Takže opět všechno souvisí se vším. To, jak myslím, se projeví v tom, jak se cítím, a to je zase hned vidět na tom, jak stojím, jak se dívám, jak dýchám, jak chodím. A to všechno můžete objevovat spolu s dalšími účastníky v mých seminářích. Je to pozoruhodný a zábavný svět, který máme v sobě 😊

Jarmila Skopalová (lektorka Generace Vysočina, moderátorka) Má 20letou praxi v médiích na pozici redaktorky, dramaturgyně i moderátorky. Její kurzy komunikačních dovedností vycházejí ze zkušeností při setkávání s hosty ve studiu, při natáčení v exteriéru a řešení mnoha krizových situací. Do praxe přináší moderní směry v komunikačních dovednostech. Od somatické psychoterapie Hakomi přes práci s vědomím a podvědomím Psych-K až po Emoční kód, jehož je certifikovaným praktikem.

Jarmila Skopalová | 26. 8. 2024

Spolupracujeme

International Education Society Wolters Kluwer PKF APOGEO